Painless Ways to Eat More Affordably

Many people reject the idea of frugality when it comes to buying groceries and preparing meals because they think that they are going to be doomed to a diet of bread, rice, and beans for the rest of their lives. However, this is definitely not the case. With a little creativity and compromise, your family will still be able to enjoy tasty and healthy meals if you have to reduce your grocery budget. Read on to find out more.

Reconsider your Dinners

In years gone by, it was traditional for every dinner meal to contain a large piece of meat with small servings of rice, potatoes and other vegetables on the size. However, back then, meat prices were a lot lower than they are now.

If your family still insists on having meat served at each dinner meal, consider reducing the portion size of the meat, while increasing the starches such as rice and/or potatoes. This will still enable you to serve meat at each dinner meal and still ensure that your families’ tummies remain full afterward. If possible, discuss the option of having even one meat-free dinner per week with your family. This could save a good few dollars each week.

Waste Not, Want Not

There is little worse than opening your refrigerator and finding food that has become the ideal fodder for your child’s next school science experiment. Not only is this a tremendous inconvenience; it effectively means that you are throwing good money into the trash or compost heap as well.

If you place leftovers in the refrigerator, it’s a good idea to put the date that it was placed in there on to the container holding them. This will enable you to see exactly how old they are and it will also allow you to plan meals with them by using older portions up first.

Plan Ahead before Buying in Bulk

Although that bulk deal on the shelf may look extremely appealing, it may not be as good as you think it is – especially if you and your family will not be able to use all of the product before it reaches its expiry date. Before buying that bulk deal, always check to see how long you will have to use the product beforehand.

It is also important to check to price before buying any so-called bulk deal. In many cases, per unit/per lb. prices can be higher than some of the regular priced merchandise on the shelves. You can use the calculator on your phone to work out pricing if required.

As you can see, eating more affordable will not mean that you and your family will have to live in bread, rice, and beans for every meal. In fact, with a little creativity and planning ahead, meals can be just as tasty and appealing as before – but for a fraction of the cost. Any money saved on your grocery budget can then be put towards another bill or even collected for use when you go on vacation.

Categories Food

Leave a Comment